Highway to heaven. Retro v restauracích prostě letí

Jaro je doslova na dosah a my březnový seriál věnujeme restauracím, kavárnám a barům. Všude tam lze s úspěchem využít mozaiku jako velmi autentický a kreativní materiál. Tentokrát si představíme nejnovější „retro“ trendy. Že to retro trend je nesmysl? Není. Právě to teď letí ve světě mozaiky.

Téma mozaiky v restauracích jsme podrobně rozebrali v předchozích dílech (přečtěte si je zde a zde), dnes vám ukážeme konkrétní použití mozaiky ve veřejných interiérech. Protože se blíží léto, zaletěli jsme do slunné Kalifornie a tady je dávka inspirace. Té nejlepší, kterou v současnosti ve světě mozaiky najdeme.

Highway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letí

Řeč je především o kreativních mozaikách španělské značky Hisbalit. Jedním z trendů, kterému jsme věnovali samostatný článek, byla Barva roku. Tu vyhlašuje slavná firma Pantone. Pojďme na ni navázat a ukážeme si, co letí (nejen) ve slunné Kalifornii.

Trend č. 1: Retro pastelové palety

Letošní Ultra Violet jako by předznamenala obecnější trend a barevnou paletu mozaiky, která právě frčí. Za pár měsíců začne horké léto a bar u bazénu bude naším dalším místem pobytu (o bazénech jsme podrobně psali zde). Španělští designéři z Hisbalitu připravili celou řadu dekorů, které souhrnně nazývají Palm Springs.

Anza, Biskra, Cherry, Coachella, Desert nebo Dunes – to nejsou jména amerických krasavic ze šedesátých let, ale názvy kolekcí, které pod označením Palm Springs najdete v produktovém katalogu Hisbalitu.

Highway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letí

Pokud tedy plánujete zařídit svůj bar podle nejnovějších trendů a atmosféra kalifornského Palm Springs v USA je vám blízká, pojďte s námi prozkoumat tento barevný a kompoziční trend.

Trend č. 2: Od růžové k fialové

Jak jsme psali minule, vymyslet a navrhnout nápaditý koncept obkladu nemusí být úplně jednoduché. Pastelová růžová a různé odstíny zmiňované Ultra Violet, nebo jemné tóny žluté, jež mají retro nádech, jsou barvy, které v Hisbalitu nakombinovali převážně do diagonálních a pravoúhlých kompozic.

Highway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letí

Estetika, která se vrací o několik desítek let zpátky, odkazuje ke středoasijským a středomořským kulturám, je aktuální a módní. Designéři ji popisují jako „mix, ve kterém se propojuje modernismus a eklektické kouzlo jiných kultur, aby vytvořily vlastní styl.“

Nemusíte dovolenou trávit zrovna u Máchova jezera nebo na Slapech, tahle dovolená evokuje Palm Springs. Dobu, kdy hollywoodské hvězdy filmového plátna zářily. Tehdy bylo kalifornské město místem, kde vznikal slavný americký sen. Jak ho přenést do tuzemského prostředí? Že to moc nejde?

Trend č. 3: Hisbalit v České republice

Říkáte si, že tato specifická estetika je nepřenositelná do českého prostředí? Že středoevropský bar nebo restaurace takto nebudou fungovat? A takovou mozaiku by interiér neunesl? Nenechte se mýlit.

Highway to heaven. Retro v restauracích prostě letíHighway to heaven. Retro v restauracích prostě letí

Nechte se inspirovat touto retro estetikou, vezměte barvy a vytvořte ve svém provozu (baru, kavárně, restauraci…) ducha „bazénových parties“. Vždyť u nás se retro styl také vrací, ať už ve formě populárního bruselského stylu nebo nafukovacích hraček designérky Libuše Niklové. To všechno perfektně zapadá do konceptu kolekce Palm Springs. Svět geometrických vzorů vytvoří unikátní náladu, kterou dokážete prostřednictvím mozaiky aplikovat i v českém prostředí.

Naše tipy pro vaši restauraci: Na kolekci Palm Springs jsme ukázali, jak se dá retro design v mozaikách a geometrické kolekce v interiérech restaurací anebo barů skvěle využít. A nemusí to být jen u bazénu. Nyní se pojďme podívat prakticky, jaké možnosti máte při zařízení vašeho provozu. Jak se dají moderní mozaiky využít.

Jak postupovat:

Dnes to byla retro výprava do šedesátých let, ale takový je trend v mozaikách. Příště si ukážeme další zajímavé inspirace ze světa mozaiky.

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články