Mozaiky do bazénů: nekonečné možnosti

Kvalitní mozaiky dávají architektům a designérům prakticky neomezené možnosti při návrhu krásných a zajímavých bazénů.  

Na míru navržené a unikátní bazény obložené mozaikami mohou být zajímavou a pro klienty atraktivní alternativou k jiným materiálům, které se obvykle používají při realizaci bazénů.  Přesvědčíme vás, že i na venkovní bazén lze dnes díky vyspělým technologiím použít mozaiky. Mezi různými materiály (například plastem, nerezem nebo dlažbou) je mozaika nejuniverzálnějším řešením. 

Mozaika nabízí nepřeberné možnosti kombinace barev, vzorů a dekorů. To pro použití v architektuře, kde je kreativní návrh důležitý, dává velké možnosti. Architekti a interiéroví designéři bazény někdy nechtějí řešit, proto nyní nabízíme pohled „z druhé strany“.

  • Proč zvolit mozaiku i do venkovních bazénů?
  • Jak s ní pracovat, aby se stala materiálem, kterým vyzdvihne hodnotu architektonického návrhu?
  • Čeho se vyvarovat při použití mozaiky pro bazény?
  • A musí být bazén vždycky modrý, aby v něm voda vypadala čistá?

INTERIÉROVÉ BAZÉNY

Mozaika je z estetického hlediska jednou z nejlepších variant, a to zejména při použití v interiéru. Pokud navrhujete bazén jako součást rodinného domu nebo hotelu, jako vhodné materiály jsou buď dlažba, nebo již zmíněné mozaiky. Nerezové nebo plastové bazény v interiéru nevypadají dobře a z funkčního hlediska mohou mít řadu problematických aspektů.  

JAK NA VENKOVNÍ BAZÉN

Z hlediska technologií se dnes už není třeba se bát použít mozaiku i ve venkovním bazénu. Podobně jako tento univerzální materiál funguje na fasádách, lze ho s úspěchem využít i při návrhu venkovních bazénů. Při použití kvalitní chemie a správných technologických postupů je mozaika v bazénu trvanlivý a velmi kreativní materiál. Vlivem klimatických podmínek se nijak nemění, je mrazuvzdorná a barevně naprosto stálá. Důležitým kritériem, které architekti často zvažují, je možnost vlastního designu. Mozaika je materiál, který dává obrovské možnosti kreativitě a autorskému záměru.

Mozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnosti

BARVA, VODA A DALŠÍ

Mýtem, který obecně přetrvává, je barva vody. Pokud voda není sytě modrá, je něco špatně… dalo by se zjednodušeně shrnout. Tak to ale vůbec není. Vizuálně přitažlivý bazén nemusí být modrý. Prohlédněte si naši fotogalerii realizovaných bazénů, podívejte se na použití různých barev mozaiky i na to, jak lze docílit přírodního vzhledu vody a přitom bazén včlenit do celkového konceptu zahrady.

Například lze realizovat mozaiku, která vizuálně zapadne do trávníku zahrady. Od výrobce Hisbalit se dá na zakázku nakonfigurovat unikátní mix, který podpoří celkový architektonický výraz domu, bude korespondovat s barevností interiéru nebo exteriéru. K dispozici je prakticky neomezené množství barevných i tvarových kombinací – podrobněji jsme o tom psali zde. Obecně platí, že voda nejen v bazénech, ale i v přírodních vodních plochách (jezera, moře…) je od hloubky kolem 1,5 metru vždy modrá. Proto u bazénu se standardní hloubkou kolem 1,6 m už bude voda vždycky modrá. A navíc, pokud použijeme vybrané barvy, bude voda – i v kombinaci s obkladem – vypadat skvěle. Obecně lze říci, že esteticky nejpůsobivější barvy obkladu bazénu jsou bílá, světle šedá nebo béžová. Voda v takto obložených bazénech má blankytně modrou nebo tyrkysovou barvu a nepůsobí „modře chemicky“ – více o tom najdete v našem článku zde.

Mozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnostiMozaiky do bazénů: nekonečné možnosti

TECHNOLOGIE A MOŽNOSTI

Pro bazénové využití jsou u značky Hisbalit k dispozici dva typy protiskluzů: na schody a dna bazénů. Díky rozměrům mozaiky není problém obložit i složité tvary, jako jsou různé obliny, schody, lavice nebo odpočinkové plochy. Pro luxusnější estetický výraz doporučujeme mozaiky s perletí, která odráží světlo, a voda se pak třpytí stejně jako voda v řece nebo rybníku, kde se světlo láme na vlnách. 

Častou obavou při použití mozaiky v bazénu je „bude po čase opadávat“. Samozřejmě jako u každé stavební technologie, i toto může nastat. Ale pokud je použita správná stavební chemie a dodrženy technologické postupy, mozaika do bazénů je velmi odolná, neloupe se ani nijak nedegraduje.

Španělská firma Hisbalit dodává mozaiku na HT-K silikonové síti, která tento problém s opadáváním nemá, případně jsou mozaiky nalepeny na papíře, kdy mezi mozaikou a stavební chemií není nic navíc. Proto i obavy, že by v náročném bazénovém provozu mozaiky opadávaly, jsou zcela liché. 

Náš tip: Pokud se mozaika v bazénu například mechanicky poškodí, dá se i tento problém jednoduše vyřešit. Existuje stavební chemie, která umožní dolepit odpadlou kostku i v bazénu naplněném vodou. Bazén z mozaiky je tedy snadné opravit.

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články