Formafatal: bílá koupelna s mozaikou

Návrh dvou malých koupelen a kuchyně v mezonetovém bytě na Pražských Vinohradech svěřil mladý pár architektce Dagmar Štěpánové. Vzhledem k tomu, že majitelé bytu žili několik let v Londýně, jejich požadavky na řešenou část interiéru byly jakýmsi odrazem jejich pocitů z prostředí Londýna.

Všechny tři navrhované celky vzájemně propojují použité materiály, především mosaz. Ta se v každé místnosti propisuje v různých detailech. Každá z navrhovaných částí má svůj specifický charakter. Kuchyně nejvíce odkazuje ve stylizované formě na prostředí Londýna. Bílá koupelna se nese v duchu minimalismu, zatímco šedozelená miniaturní koupelna stojí svým výrazem nejblíž k industriálnímu stylu.

Zde klasické drátosklo našlo uplatnění v podobě atypově řešené sprchové zástěny a obyčejné keramické umyvadlo architektka postavila na konstrukci ze svařených jekl profilů. Díky tomu, že část stěny za umyvadlem je obložena zrcadlem na celou výšku místnosti, tak koupelna o rozměrech 1,5×1,6m získala pocitově 2x tak větší dimenzi. Mosazné prvky se v této koupelně promítly do sprchové vintage baterie a do umyvadlového sifonu.

V minimalisticky řešené bílé koupelně je na skříňce z masivu posazené mosazné umyvadlo, nad kterým je kruhové zrcadlo zaseknuté do dřevěné police ze staré fošny. Jedno křídlo dvířek od skříňky zadala architektka výtvarníkovi Alešovi Poláčkovi, který dvířka ručně pomaloval. Umyvadlo i zrcadlo svým tvarem reagují na zvolený typ obkladu.

Formafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikouFormafatal: bílá koupelna s mozaikou

Ani kuchyňský kout není příliš velký, ovšem využitý je každý cm². Ať už jsou to rohové skříňky s carouselem, nebo úzká kapsa za sloupem, která slouží k sušení utěrek. Všechny pohledové části kuchyňské linky jsou vyrobeny z překližky. Povrch je černě nebo šedě olejovaný s vyfrézovanými polodrážkami. Pracovní deska z černého kompaktu reflektuje na svém povrchu keramický obklad v odstínu patinované mosazi. Dalšími mosaznými prvky jsou polozápustná madla nebo dřez na nádobí. Závěsná svítidla nad poloostrůvkem jsou z dílny Normann Copenhagen. Celou kuchyňskou linku vyrobila truhlářská dílna Dyzyk dle autorského návrhu architektky.

Náš tip: Prohlédněte si i další mozaiky španělské značky Hisbalit, které architektka použila při této realizaci. Můžete si je libovolně kombinovat, nebo dokonce vytvářet vlastní mozaiky, jak jsme o tom podrobně psali v tomto článku.

Studio Formafatal je tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů. Studio založila architektka Dagmar Štěpánová a tým studia nyní tvoří Dagmar společně s Katarínou, Martinou, Janem, Danou, Michaelem a Danielou. Vytváří veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy, které jsou šité klientům na míru. Ke všem projektům přistupují s důrazem na konkrétní lidské potřeby. Individuální přístup u každého projektu zakládají na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řeší komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail. „Kromě vášně pro design a tvůrčí procesy nás baví cestování, neradi se necháváme zklamávat jídlem, milujeme pohyb, potřebujeme svobodu a hudbu si pouštíme hodně hlasitě. Zájmů máme tolik, že nám na to naše životy nestačí,“ říká zakladatelka studia Dagmar Štěpánová.

Zdroj: autorská zpráva Formalfatal
Foto: Boys Play Nice

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články