Bazén nemusí být modrý

Na začátek dnešního článku se vrátíme – alespoň letmo – ke středoškolské fyzice a nauce o světle. Ta je totiž pro naše dnešní téma barvy vody v bazénu a vhodného výběru mozaiky do bazénu klíčová.

Možná si z hodin fyziky (nebo i biologie) vzpomenete, že některá zvířata jsou schopná vnímat větší oblast světelného záření a například hadi mají specializované receptory pro infračervené záření. Těmi hledají svou kořist. Předměty – a tedy i vodu v bazénu – vidíme barevně ne proto, že by měly danou barvu, ale proto, že voda pohlcuje všechny ostatní složky spektra a jednu odráží.

Do hlubin (mořské) vody

Molekuly vody pak pohlcují elektromagnetické záření stejně jako ostatní předměty. U vody ale záleží na hloubce, mořská voda nejvíce pohlcuje z barevného spektra červenou – asi po 5 metrech hloubky už žádná nezbývá. Pak žlutou a nakonec zbývá jen modrá, která vydrží asi do hloubky 20 metrů (záleží také na čistotě vody). To, že voda nejméně pohlcuje modrou, znamená, že se modrá také nejvíce odráží zpět do našeho oka. Bazén je sice hlubší, ale ne tolik, aby pohltil všechny ostatní barvy, ale moře už hluboké dostatečně, aby ostatní složky pohltilo a odráželo modrou. Proto také čím větší hloubka, tím temnější modrá.

Bazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrý

Barvy v bazénu

My se dnes ale budeme zabývat našimi českými bazény: domácími, hotelovými nebo wellness. Ne všechna voda je samozřejmě modrá, jezera, řeky, rybníky i umělá jezírka na zahradě modrá většinou nejsou. To už ale záleží na rostlinných i živočišných organismech a neživých částicích plovoucích ve vodě. Rybníky jsou zelené kvůli velké populaci fytoplaktonu (mikroskopickým rostlinkám), řeka může být nahnědlá rozpuštěnými jíly ze dna.

Bazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrý

Ideální blankyt

Ale ideálem českého bazénu je blankytně modrá. My se vás pokusíme přesvědčit, že tomu tak nemusí být a barva vašeho bazénu – a tím i barva vody – nemusí být jen modrá. Dnes díky mozaikám Hisbalit můžete vybírat z nepřeberného množství barev a jejich odstínů, které mohou dokonale ladit s vaší zahradou nebo exteriérem hotelu. Podívejte se na naše fotogalerie a uvidíte, že bazén nemusí být jen v odstínech modré, ale můžete mít bílou, zelenou nebo pískovou barvu. Překonejte stereotyp modré vody a nad ní modré oblohy, protože odpočinek u krásného bazénu se nemusí nést v duchu modré.

Bazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrý

Jaká jiná než modrá?

Jak už jsme si na začátku článku řekli, barva vody v bazénu závisí na několika faktorech. Kromě čistoty a průhlednosti vody v bazénu, kterou samozřejmě ovlivňují řasy a sinice (pak je výsledkem zelená až hnědozelená barva vody), hraje důležitou roli obklad. My vám ukážeme, jak využít barevnosti mozaiky a vytvořit osobitý a nezaměnitelný bazén.

Abyste dosáhli již zmíněného ideálu, tedy modrého odstínu vody, používají se pro vnitřní povrchy bazénů barvy bílá a všechny odstíny modré až po tyrkysovou. Pokud pro některé části povrchu použijete tmavomodrý odstín mozaiky, měli byste na zbývající část být použit velmi světlý až bílý. Při hloubce vody kolem jednoho metru a větší se světle modrého odstínu vody dosáhne bílou barvou povrchu bazénu. U vnitřních bazénů může odstín vody měnit barevné řešení okolí bazénu, například výrazné barvy na zdech nebo na stropě.

Bazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrýBazén nemusí být modrý

Inspirujte se našimi realizacemi z mozaiky Hisbalit a vyberte si z širokého spektra barev, dekorů a možností, které vám tyto kreativní materiály poskytují.

Věděli jste, že… Barva mořské vody závisí převážně na množství rozpuštěných minerálních látek? V pobřežních oblastech, kde řeky přinášejí velké množství spraše, jílu nebo či hlíny, se zbarvuje do žluta a hněda. Příkladem může být Žluté moře, do kterého řeka Chuang che přináší množství sprašových sedimentů. Vyskytuje-li se v moři plankton, zbarvuje vodu do zelena, někdy do zelenohněda (Severní a Baltské moře). Právě díky vysokému obsahu fotosyntetických pigmentů jsou nejvíce odráženy vlnové délky žlutého a zeleného světla. Naopak moře chudá na plankton mají málo rozptýlených částic s fotosynteticky aktivními pigmenty a jsou zbarvena modře (např. Středozemní moře), někdy až kobaltově modře. Takovým mořím se říká mořské pouště (např. Sargassové moře). Lokální odchylky zbarvení může způsobit například přítomnost červených řas (rod Trichodessium) v Rudém moři, které jej místy zbarvují do červena. Někdy název moře napovídá o jeho procesech (př. bílá barva každoročně zamrzajícího Bílého moře), jindy je spíše klamavá (Černé moře má zelenou až žlutohnědou barvu). 

 

Newsletter

Nenechte si ujít každý měsíc náš newsletter a mějte přehled nejen o tom, co zde píšeme, ale i dalších zajímavých novinkách a akcích.Hledáte podobný materiál?


Líbí se Vám článek?


Podívejte se na další články